Johann Wolfgang Von Goethe-Genç Werther’in Acıları

     Bazı kitaplar vardır, içini yakar, seni derinden yaralar ve etkisinden çıkamazsın. İşte beni böylesine sarsan ve duygulandıran bir kitap oldu “Genç Werther’in Acıları”. Tabi ki de hüzünlü bir kitapla karşı karşıya kalacağımı tahmin etmiştim kitabı elime ilk aldığım zaman fakat beni bu denli etkileyeceğini, paramparça edeceğini düşünmemiştim. İmkansız aşkı konu alan sıradan bir roman değil “Genç Werther’in Acıları”, adeta bir şaheser benim gözümde. Kelimeler öylesine güzel seçilmiş, genç ressam Werther’in Lotte’ye olan tutkulu aşkı öylesine güzel işlenmiş ki Goethe’ye hayranlık duymamak elde değil. Hele bir de bu kusursuz romanın, Goethe’nin 25 yaşındayken sadece iki haftalık süre içerisinde yazdığı ilk romanı olduğunu düşünürsek, bu eşsiz yetenek karşısında söyleyecek söz bulamıyor insan.
    Goethe’nin ustalıkla yazdığı bu eser yazıldığı dönemde de büyük ses getirmiş ve birçok insan tarafından beğenilmiş. Hatta Napoleon kitabı o kadar çok beğenmiş ki tam yedi kez okumuş. Werther’in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmeler dönemin moda anlayışını da büyük ölçüde etkilemiş ve birçok insan tarafından tercih edilir olmuş. Kitabın bu olumlu etkilerinin yanı sıra, dönemde intihar vakalarında büyük bir artışa sebep olması nedeniyle birçok can yitip gitmiş bu hayattan, hatta başka bir yazar bu intihar vakalarının önüne geçmek amacıyla “Genç Werther’in Sevinçleri” adında bir roman bile yazmış.
     “Genç Werther’in Acıları” aslında Goethe’nin hayatından da büyük izler taşıması nedeniyle otobiyografik bir roman olarak kabul ediliyor. Goethe de 1772 yılında yani kitabı yazmadan iki sene evvel, katıldığı bir baloda Charlotte Buff isimli genç ve güzel bir kadınla tanışmış ve ona aşık olmuş. Fakat Charlotte nişanlıymış, aynı Werther’in büyük aşkı Lotte gibi.
     Kitap, Werther’in sevgili dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan oluşuyor fakat kitapta ara ara Werther’in Lotte’ye yazdığı mektuplara da yer veriliyor. Kitabın sonlarına doğru yayımcının okura notlarına da yer verilmesi benim çok hoşuma giden noktalardan biri oldu doğrusu çünkü bu kısımlar sayesinde Werther’in fırtınalı ruh hali hakkında daha çok bilgi sahibi oluyor ve Werther dışında başka bir bakış açısıyla olayları ve kişileri gözlemleyebildiğimiz için kitabı daha geniş bir açıdan değerlendirme şansına erişebiliyoruz.
     Kitabın ilk başlarında, kalabalıktan uzak ve doğayla iç içe olan bir ortama taşınmasıyla huzura kavuşacağı için mutlu olan bir Werther’le tanışıyoruz. Fakat Werther’in duyguları ve hisleri, genç ve güzel bir kadın olan Lotte’yi gördüğü andan itibaren gitgide karmaşıklaşıyor. Albert adında bir adamla nişanlı olan Lotte, Werther için ulaşılamaz hale geliyor çünkü Lotte onu daima dostu olarak görüyor. Kalbi, ruhu, aklı kısacası tüm bedeni, Lotte’ye olan aşkıyla alt üst olan Werther, ne kadar çabalasa da yazgısının ötesine geçemiyor. Lotte’yi her gün ziyarete gidip onun o güzel gözlerini görmekten, güzel sesini duymaktan başka bir şey gelmiyor elinden.
     Bu etkileyici kitap hakkında söylenecek daha o kadar çok şey var ki… Fakat ne kadar üzerine konuşsak, yazsak, çizsek de bize hissettirdiği duyguları okumadan anlayamayız. O yüzden size tavsiyem mutlaka bu kitabı okuyun, Werther’le aşık olun, Werther’le üzülün, Werther’le öfkelenin, kısacası Werther’le hissedin. Çünkü ancak o zaman belki de bu güzel insanın ruhunun derinliklerine ulaşacak ve çektiği acıları daha iyi anlayacaksınız.

“Siz insanlar,” dedim. “bir şey hakkında konuşurken, hemen şöyle söylemek zorunda hissediyorsunuz kendinizi: ‘Bu aptalca, bu akıllıca, bu iyi, bu kötü!’ Bütün bunların ne anlamı var? Sırf bunları söylemek için mi bir olayın içyüzünü araştırıyorsunuz? Onun niçin olduğu, niçin olması gerektiği şeklindeki sebepleri kesinlikle açıklayabiliyor musunuz? Böyle yapsanız, yargılarınızda bu kadar aceleci olmazdınız.”

Yazar:

Sadece kitaplar üzerine... | METU FLE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s